jelsaWyspa Hvar to wyspa środkowo-dalmatyńskiego akwenu. Jest jedną z czterech największych wysp na Adriatyku. Wyspa Hvar położona jest na południowy-wschód od Wyspy Šolta, ok. 3 km od Wyspy Brač, ok. 7 km od Półwyspu Pelješac i 14 km od Wyspy Korčula. Najwyższy szczyt to Święty Nikola o wysokości 628 m. n.p.m. Wyspa Hvar ma 68 km długości. Jej powierzchnia wynosi ok. 298 km2, długość linii brzegowej zaś 270 km. Największe miejscowości na wyspie to Hvar, Jelsa, Stari Grad i Vrboska.
Wyspa Hvar szczyci się przepięknymi plażami i zatokami, niezwykle czystym morzem i niepowtarzalną kuchnią. Na wyspie Hvar są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Turystów przyciągają bardzo dobrze wyposażone obiekty i centra sportowe. Organizowane są wycieczki m.in. do pobliskiego Parku Narodowego Mljet.
Gospodarka opiera się na rybołówstwie, turystyce i rolnictwie (uprawia się winorośl, oliwki, figi, rozmaryn i lawendę).
Miasteczko Jelsa znajduje się na północnej stronie Hvaru. Jelsa stała się ważnym centrum wyspy Hvar i częścią jego 130 letniej tradycji turystycznej. Otoczona gajami oliwnymi, winnicami i roślinnością śródziemnomorską miejscowość łagodnie opada w błękitną zatokę, przyciągając gości swoimi plażami.

 

Wille i apartamenty w miastu Jelsa (wyspa Hvar)