Jakie dokumenty są niezbędne?

Aby miło i przyjemnie spędzić czas swojego urlopu proszę pamiętać również o niezbędnych dokumentach na czas podróży i pobytu w Chorwacji.

Konieczny jest:
- ważny paszport lub dowód osobisty; Dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo posiadać musi każda osoba przekraczajaca granicę, również dziecko. Do lądowego przekroczenia granicy chorwackiej wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Ale w sąsiednich krajach (nie unijnych) obowiązkowy jest jeszcze paszport; 20.01.2009r. miała miejsce nastepująca zmiana w tej sprawie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że władze Bośni i Hercegowiny powiadomiły, iż obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw sygnatariuszy.

Układu z Schengen mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny na podstawie ważnych dokumentów stwierdzających tożsamość i obywatelstwo osoby podróżującej, czyli zarówno paszportu jak i dowodu osobistego. Jednocześnie przypomina się, że podróże obywateli polskich do Serbii odbywają się na podstawie ważnego paszportu.
- prawo jazdy, dokumenty samochodu, jeżeli jedziemy samochodem. W tym ważne ubezpieczenie i Zielona Karta. Posiadanie Zielonej Karty nie jest wymagane w Chorwacji. Jednak goście często planują wycieczki do sąsiednich krajów: BiH lub Czarnogóry, a tam konieczne jest posiadanie Karty. Krótko mówiąc nie odwiedzimy Medżugorie i Mostaru bez Zielonej Karty;
- potwierdzenie rezerwacji (voucher), niezbędne do rozliczenia z właścicielami apartamentów;

 

Nasza dobra rada:  Chcecie mieć udany urlop - zadbajcie wcześniej o dokumenty!